FEGYVEREK

 

Először is szeretném leszögezni, hogy csak és kizárólag törvényes keretek között használtam és használok a mai napig is fegyvert. Nincs engedély nélkül tartott lőfegyver a birtokomban!

Ezt azért tartom fontosnak közölni rögtön az elején, mert elítélem a törvényszegő embereket, és a fegyvertartásra vonatkozó szabályok megszegését kifejezetten veszélyesnek tartom a társadalom tisztességes állampolgáraival szemben.

A fegyver, mint eszköz, már ősidők óta kíséri az embert. Célja eleinte, a vadászat volt, az állatokat ejtették el vele. Később pedig saját fajtársaink elleni eszközként is használni kezdte az emberiség.

Jó magam nem szeretek vadászni, mert nagyon szeretem az állatokat. Kipróbáltam már, de a szárnyasokon kívül, nincs szívem egyébre lőni. Talán még egy nyúlra, de egy őzet már képtelen lennék lelőni.

A fegyverek iránti érdeklődésem a katonaságig vezethető vissza. Sok háborús és katonai könyvet is olvastam és sok filmet és dokumentumfilmet is láttam. Elborzaszt az emberi fajviselkedése. Az állatvilágban nincs arra példa, hogy saját fajtársait pusztítaná valamelyik álltat.

Én úgy állok ehhez a kérdéshez, hogy az ellenség legyőzéséhez meg kell ismerni őt. Ha nem tudom, hogy mire képes az ellenfél fegyvere, nem tudom, hogy mivel és hogyan védhetném meg magam ellene.

Mivel úgy gondolom, hogy a történelem ismétli önmagát, nem tartom valószínűleg, hogy az én életemből ki fog maradni a háború. Ha jól belegondolunk, már most is van benne részünk, hiszen körülöttünk, ma is számtalan helyen van háborús helyzet, még a szomszédos országokban is. A terrorizmus terjedéséről és fokozódó erőszakos megnyilvánulásokról nem is beszélve.

A fegyverek ismeretének igényét én ilyen mélyre vezetem vissza magamban. Egy egészséges félelemnek tartom, ami a létfenntartásomhoz szükséges. A törvények és az egyéb szabályok betartásával bárkinek van lehetősége megismerkedni a fegyverekkel. Természetesen vannak, akiket ez nem érdekel, illetve sok ember viszolyog is tőlük. Pedig a fegyver önmagában nem képes a pusztításra. Csak az ember kezében lesz azzá. A mai fegyverek pedig technikai szempontból is igen érdekes eszközök egy műszaki vénával megáldott ember számára.

Készítettem itt nektek egy olyan kis ismertetőt a fegyverekről, amit a laikusok is megértenek, mivel ma már nincs honvédelmi képzés az iskolákban és a sorkatonai szolgálat is megszűnt.

A "függőknek" pedig néhány érdekességet is összegyűjtöttem.

Kezdésnek a légpuskát választom, hiszen ez egy engedély nélkül vásárolható eszköz.

LÉGPUSKA

AZ LP-422 TÍPUSJELŰ

LÉGPUSKA

A cső a fegyver legfontosabb alkatrésze. Megadja a lövedék repülési irányát, kezdősebességét és huzagainak segítségével a lövedék hossztengely körüli forgását. Ez biztosítja a lövedék röppályán való állékonyságát és ez teszi lehetővé a cél eltalálását.

Az irányzó rendszer a csőre van szerelve, célgömbből és irányzékból áll. A fegyver csövének a célra irányítására és a pontos célzásra szolgál.

A tok a cső és a fegyver többi alkatrészének összekapcsolására szolgál.

Az elsütő szerkezet is a tokba van építve. Ennek eleme az elsütő billentyű (amit tévesen ravasznak is hívnak), ezzel lehet a lövést kiváltani.

A légkamrában állítjuk elő a lövéshez szükséges túlnyomást. A felhúzó karral egy légoszlopot képzünk, melyet a lövés pillanatában a dugattyú összeprésel. A túlnyomásos levegő a lövedéket átpréseli a cső huzagolásán és kirepíti a cél irányába.

A tusa és a faágy teszi lehetővé, hogy a puskát mindig azonosan foghassuk.

A légpuska lőszere lágyólom ötvözetből készül. Alsó részén a szoknya teszi lehetővé, hogy a légnyomás belesajtolhassa a csőbe és röppályája stabil legyen.

A CÉLZÁS

Irányzék (nézőke) Célgömb

A célpont megválasztásánál az a kiindulási alap, hogy a cél közepén szeretnénk találatot elérni. Ennek érdekében körkörös lőlap esetén az ideális célpont a fekete kör alsó széle, közepe.

Viszont minden fegyver egyedi szórásképpel rendelkezik. Ezért érdemes próbalövéseket végezni, hogy az adott fegyverrel hová kell célozni a legjobb eredmény eléréséhez.

A LÖVÉSZETEN BETARANDÓ BIZTONSÁGI RENDSZABÁLYOK

Ezen szabályok ismeretének és betartásának a célja az, hogy a lőgyakorlaton a baleseteket és a sérüléseket megelőzzük.

A megelőzés elérhető:

    - magas fokú fegyelmezettséggel

    - a fegyver szakszerű kezelésével

    - a lőgyakorlat-vezető utasításainak pontos végrehajtásával

    - a lőgyakorlat előírásainak alapos ismeretével

1. § TÖLTETLEN FEGYVER NINCS!

A LŐTÉREN MINDENNEMŰ TEVÉKENYSÉGET CSAK A LŐGYAKORLAT-VEZETŐ UTASÍTÁSÁRA SZABAD VÉGEZNI.

AZ UTASÍTÁSOK VÉGREHAJTÁSA MINDENKINEK KÖTELEZŐ!!

Szabályok:

    - ha fegyvert veszel a kezedbe, elsőként ellenőrizd a töltetlenségét

    - soha ne fogd emberre a fegyvert, még akkor sem, ha töltetlen (1.§)

    - a fegyver csövét töltéskor, ürítéskor mindig a talaj vagy az ég felé tartsd

    - ne állj más fegyverének csöve elé

    - a lövés beszüntetése után azonnal ürítsd a fegyvert

    - a töltött fegyvert óvd a leeséstől

    - használat előtt ellenőrizd a fegyver és a lőszer hibátlanságát

AMI TILOS!

    - hibás fegyverrel, lőszerrel lőgyakorlatot végrehajtani

    - a lőszert utasítás nélkül a fegyverbe tölteni

    - tűzparancs elhangzása előtt a lövést megkezdeni

    - a fegyvert a céltól eltérő irányba fordítani

    - a fegyverrel megfordulni

    - a fegyvert emberre vagy állatra irányítani

    - a töltött fegyvert bárhol otthagyni vagy másnak átadni

    - a "Tüzet szüntess!" utasítás után a lövést folytatni

    - a lövés befejezése után a fegyver ürítését elmulasztani

AMI SZIGORÚAN TILOS!

    - a fegyvert bármihez hozzátámasztani

    - a fegyver csövét bármivel bedugni

    - a lőszerrel a csőből idegen tárgyat kilőni

    - a fegyverbe nem belevaló lőszert betölteni és azt kilőni

    - homokos, szennyezet lőszert betölteni

    - a fegyver alkatrészeit erőltetni, feszíteni

Álló tüzelési testhelyzet

Álló testhelyzetből történő lövésnél a fegyver teljes súlyát lényegében a bal kar tartja, ezért a lövő bizonytalan egyensúlyi helyzetbe kerül; a fegyver súlypontja távol esik a test súlypontjától, és komoly erőfeszítésbe kerül, hogy a lövés pillanatában a fegyver csövét mozdulatlanul tartsa.

A viszonylag stabil egyensúlyi helyzet a felsőtest megfelelő hátradöntésével érhető el. Ezt a célt szolgálja a fegyvert tartó kar feltámasztása a mellkashoz, illetve a csípőhöz. A tus vállgödörbe helyezését a jobb kar közel vízszintesig történő felemelésével segíthetjük elő.

Fontos, hogy minden egyes lövésnél azonos módon támasszuk arcunkat a tushoz, ugyanúgy fogjuk a fegyvert, és a szemünk is azonos távolságra legyen, hogy pontosan tudjunk célozni.

A célzási művelet pontosságához tartozik az is, hogy a lövő a fegyvert az izmok feszítése és erőlködés nélkül tudja a cél irányába tartani. A testhelyzet könnyű ellenőrzési módja, hogy a célzás után néhány másodpercre mindkét szemed csukd be, majd miután újra kinyitottad és az irányzék még mindig a célra mutat, akkor a megfelelő testhelyzetet sikerült felvenned.

A billentyű elhúzásával a legjobb célzás esetén is elronthatjuk a találatot. Ezért a helyes megoldás az, hogy a célzás közben a légzésre koncentrálunk, és eközben fokozatosan görbítjük a mutató ujjunkat az elsütő billentyűn, amíg a lövés meg nem történik.

Amit azt láthatod már egy egyszerű légpuskánál is mennyi információra van szükség a biztonságos használathoz. Az engedély köteles fegyvereknél ennél sokkal többet kell tudni, és sokkal szigorúbban be is kell azokat tartani. Hiszen azok már nem csak sérülések okozására, de már emberélet kioltására is alkalmasak. Ezért is van szükség a szigorú szabályozásra, csak így lehet megelőzni a baleseteket és megvédeni az emberi életeket.

És el is érkeztünk a fegyverek főbb kategóriáihoz.

    - sport

    - vadász

    - önvédelmi és

    - katonai fegyvereket különböztethetünk meg.

Mindegyik kategóriához fegyverismereti vizsgát kell tenni. Ami elméleti és gyakorlati részből áll.

Sport célra alkalmazhatóak engedély nélkül vásárolható fegyverek is, mint a 7,5 J csőtorkolati energiánál nem nagyobb légpuskák, légpisztolyok. Illetve vannak az Airsoft és a Paintball fegyverek.

AIRSOFT FEGYVEREK

Az airsoft műanyaggolyót kilövő fegyverrel játszott hobbi-sport gyűjtőneve. Forrás: http://hu.wikipedia.org/wiki/Airsoft

    - Fő irányzata a harci szimulációs játék (wargame), melyben általában két csapat játszik egymás ellen egy terepakadályokkal szabdalt pályán.

    - A játékok lehetnek ún. végkiállósak, vagy visszaállósak, attól függően mekkora pályán játszanak, illetve, hány fő vesz benne részt.

    - Cél egy adott feladat teljesítése, ami lehet pl. terület elfoglalása, valamilyen céltárgy megszerzése, fontos személy útvonalon való végigkísérése stb.

    - A nagyon kis tömegű kerámia golyó (ált. 0,2 - 0,28 g) nem hagy festéknyomot, így az el talált játékosnak kell a találatot jeleznie. Ezért a korrekt és élvezetes menetek a játékosok érettségén, korrektségén múlnak.

    - Ennek köszönhetően az airsoft nem nagyon játszható komolyabb tétre, így wargame-ben a versenysport jelleg nem dominál. Ezért is van, hogy az airsoft művelői főleg (komoly) hobbinak tekintik az airsoftot.

    - A fenti definició az airsoft-ot a versenyzésre alkalmatlan volta miatt nevezi inkább hobbi-sportnak, mint sport-hobbinak. A sport itt főleg a csapat szinten való játszhatóságra és az azok közti versengésre utal.

Fegyver alapszabályok

Részlet a Magyar Airsoft Szabályzat 2.0-s verziójából:

    - Kizárólag 6 mm-es műanyag (vagy környezetbarát) BB gömblövedéket célba juttató, tipikusan 0.5-1.5 Joule, maximum 3.3 Joule (100m/s) torkolati energiájú, sorozatgyártásban készült airsoft-fegyverek használata engedélyezett.

    - Lézer-irányzékon kívül bármilyen célzó berendezés használható.

    - 8 mm-es airsoft-fegyverek, házilag barkácsolt, átalakított és egyéb eszközök TILTOTTAK!

    - Tizennyolcadik életévet be nem töltött személy csak nagykorú felügyeletével használhat airsoft-fegyvert!

Fegyverhasználat

Részlet a Magyar Airsoft Szabályzat 2.0-s verziójából:

    - Airsoft-fegyvert alkohol, vagy más cselekvőkészséget befolyásoló szer hatása alatt kezelni TILOS!

    - Airsoft fegyverrel csak célzott lövést szabad leadni!

    - Fedezék mögül kitartott, ablakon-ajtónyíláson át bedugott, stb. fegyverrel, vaktában tüzelni TILOS!

    - Kiesett játékosra, csapattársra, megkülönböztető jelzést viselő személyre lőni TILOS!

    - Épületharcnál, bel terekben használt fegyverek torkolati energiája maximum 1.5 Joule (120m/s) lehet, és csak egyes lövés engedélyezett!

    - Épületben sorozatlövést KIZÁRÓLAG 1 Joule-nál (100m/s) kisebb energiájú fegyverrel szabad leadni! Épületek 10m sugarú körzetében játékosra csak a fenti korlátozásokkal szabad lövést leadni!

    - 2-3m-nél rövidebb lőtávolságnál, ha a szituáció lehetővé teszi (pl. rajtaütés, hátba kerülés), tüzelés helyett lehetőleg szólítsuk fel az ellenfelet a megadásra!

    - Közvetlen-közelről, rászorított csőtorkolattal SZIGORÚAN TILOS játékosra lövést leadni!

    - Állatra TILOS lövést leadni! (?)

    - 1.7 Joule-nál (130m/s) nagyobb teljesítményű fegyverekkel 20m-nél közelebbről TILOS játékosra lövést leadni!

    - A játékos legyen tisztában fegyvere teljesítményével.

    - A sebességmérést .20 gramm tömegű BB lövedékkel kell elvégezni, lehetőleg minden módosítás, karbantartás után!

    - A játékszervező a fegyverek bemérését bármikor elrendelheti! A bemérés megtagadása a játékból kizárást vonja maga után!

    - Gázüzemű (HFC-134a, green gas, szén-dioxid, stb.) fegyvereknél sebességmérést a helyszínen, környezeti hőmérsékletre felmelegedett gáztartállyal, játék előtt kell elvégezni. Sose használjunk olyan gázt, amit a gyártó/forgalmazó nem javasol fegyverünkhöz, illetve aminek nem vagyunk tisztában a teljesítményével!

    - Nem megfelelő hajtógáz használata BALESETVESZÉLYES!

Fegyver Típusok

- Spring vagy felhúzós fegyverek:

Ezek főleg pisztolyokat, pár puskát, shotgunokat és komoly lő távú sniper fegyvereket takarnak. Itt minden egyes lövés előtt kézzel kell a dugattyút felhúzni. A shotgun ill. sniper kivételével általában nem nagy energiával lőnek, viszont olcsóbbak a többi kategóriánál. Kezdő társaságoknak ajánlott, illetve a fiatalok kedvencei. A shotgun egyszerre több BB-t is lő, a sniper viszont nagyon pontos.

- Gázzal üzemelő fegyverek:

Ezek főleg pisztolyok. Itt egy speciális gáz adja a lövedék kezdő sebességét, ill. a szán felhúzásával az újratöltés is ezen energiával valósul meg. Ezek az ún. Gas Blow Back (GBB) pisztolyok a hüvely kivetésén kívül ugyanúgy mőködnek, mint az éles félautomata öntöltő pisztolyok. Természetesen a gáz működésközbeni hűlése ill. a téli szabadtéri hőmérséklet csökkenése jelentősen befolyásolja ezen kategória használhatóságát. Ezek miatt főleg csak másodfegyvernek szokták használni.

- Elektromos fegyverek, vagy AEG-ek ( Automatic Electric Gun ):

Itt egy nagyteljesítményű akkumulátorral hajtott elektromotor húzza fel a dugattyút, akár egymás után sok százszor, vagyis az alapműködés itt az egyes vagy a sorozatlövés. Ezen fegyverek alkotják az airsoft fő vonulatát. Általában mai öntöltő puskák, smg-k másolatai. Egy jó minőségű japán modell alapból 40-50 méteres lő távval, centiméteres pontossággal rendelkezik. Kaphatók hozzá pót- és tuning alkatrészek, lézerek, kiegészítők, nagykapacitású póttárak, sinek, optikai célzók, hangtompítók, konverziós szettek stb. Ez utóbbi a legdrágább kategória a három közül, de mint minden komoly hobby-sportnál a minőséget, a látványt, az üzembiztos működést meg kell fizetni.

Magyarországon fellelhető komolyabb gyártók márkái:

    - Classic Army

    - Tokyo Marui

    - VFC

    - G&P

    - ICS

    - G&G

Mára már megfelelő szintet megütő kínai gyártók márkái:

    - Jing Gong

    - Cyma

    - AGM

    - Both Elephant

    - Double Eagle

    - Wellfire

VIS 2007. november 10., 04:03 (CET)

Tár

Az airsoftos eszközök lövedékadagoló eszköze. Fajtái:

- Gázos tár

Főleg gázos pisztolyoknál és a Maruzen cég SMG-jeinél használt, de találhatunk mesterlövész kategóriájút is. Itt a golyók mellett egy betöltő szelepen keresztül hajtógázt is kell bele töltenünk.

- AEG tár

    - Real-Cap tár: Az általa másolt tár valós kapacitását veszi alapul. Általában 5-30 BB befogadására alkalmas.

    - Alap tár: Az adott fegyvergyártó adott típusához gyárilag adott tártípus. Pl.: Tokyo Maruinál Low-Cap tárat, Classic Army, ICS, G&P, G&G, VFC fegyvereknél Hi-Cap tárat takar.

    - Low-Cap tár: Kis kapacitású 28-70 BB befogadására alkalmas, tipikusan felülről, adagolóval vagy pálcával tölthető ún. rugós tár. Főleg Tokyo Marui tárak és ezek másolati. Előnye hogy nem zörögnek benne a BB-k és nem kell őket tekerni. Hátrányuk a relatíve kis tárkapacitás.

    - Mid-Cap tár: Közepes kapacitású 50-150 BB befogadására alkalmas szintén rugós tár. Ez ötvözi a rugós és a felhúzós tárak előnyeit.

    - High-Cap tár: Nagy kapacitású 200-600 BB befogadására alkalmas. Itt a BB-t felülről egy tárolóba öntjük, amit a tárfenéken található tekerővel juttatunk el a tárajakhoz. A tárba tal